Crosul Campionii Bucuriei la Curtea de Argeș, mai 2015

29maicroscarges5

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a organizat astăzi, 29 mai 2015, o nouă ediție a crosului Campionii Bucuriei. Competiția s-a desfășurat în municipiul Curtea de Argeș și a reunit la start 514 elevi din clasele V – VIII, care au alergat pe traseul: Stadionul Municipal – Biserica Sfântul Gheorghe – Bulevardul Basarabilor – Catedrala Arhiepiscopală.

Câștigătorii acestei ediții, pe grupe de vârstă (clasele V-VI și VII-VIII), băieți / fete , sunt:

Locul I - Moise Alexandru Mihail, State Cosmin Valentin/ Tuică Luiza, Armeanu Sara

Locul II - Moroacă Marin, Negru Leontin Constantin/ Căldăraru Florentina, Găboreanu Andreea;

Locul III - Zinca Tiberiu Nicolae, Bobic Vasile Georgică/ Mărunțelu Sânziana Maria, Popescu Bianca:

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a oferit câștigătorilor medalii, diplome și premii în bani, înmânate de Camelia Potec și Helmut Duckadam. De asemenea, fiecare participant a primit gratuit o iconiță și un tricou inscripționat cu sigla Eparhiei.

Evenimentul sportiv desfășurat astăzi în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a fost organizat cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, prin implicarea directă a Părintelui Arhidiacon Consilier Caliopie Cristian Ichim, coordonator al proiectului general ,,Campionii Bucuriei”. De asemenea, în buna desfășurare a acestor activități sunt implicați părinții protoierei și preoții din fiecare parohie.

Crosul sportiv Campionii Bucuriei va continua, următoarea etapă urmând a se organiza pe 12 iunie 2015, în orașul Mioveni

Finaliștii crosurilor Campionii Bucuriei din acest an, din fiecare protoierie, se vor întrece în competiția finală care se va organiza la Curtea de Argeș în data de 25 septembrie 2015.

Concursul de ciclism pentru adulți va avea loc pe traseul Mănăstirea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul – Corbeni – Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș, în data de 11 iulie.

29maicroscarges5

29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5 29maicroscarges5

...: Home Campionii Bucuriei Campionii Bucuriei - SPORT Crosul Campionii Bucuriei la Curtea de Argeș, mai 2015