Crosul sportiv - CAMPIONII BUCURIEI - în municipiul Pitești

CROSSEPTPIT20131

În a doua zi a manifestărilor dedicate cinstirii Sfântului Neagoe Vodă Basarab, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a organizat a patra etapă a crosului sportiv Campionii Bucuriei. Competiția s-a desfășurat în municipiul Pitești și a adunat la start 558 de copii, proveniți din 7 școli generale ale orașului.

În competiția desfășurată astăzi a existat o secțiune și pentru seniori, fiind înscriși la start șapte persoane cu vârste între 57 și 79 de ani.

Evenimentul s-a desfășurat în prezența și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, fiind de față și domnul Tudor Pendiuc, primarul municipiului Pitești.

Ca și la celelalte trei etape desfășurate până acum în cuprinsul Eparhiei, au fost prezenți în municipiul Pitești, trei mari campioni ai sportului românesc: Ionuț Iftimoaie, luptător K1, campion Local Kombat al României şi campion al Italiei de Kickboxing, Andreea Răducan,medaliată cu aur pe echipe și argint la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000, multiplă medalită cu aur și argint la campionatele mondiale de gimnastică artistică și Tiberiu Dolniceanu, campion mondial și european la scrimă, vicepreședintele Federației Române de Scrimă.

CROSSEPTPIT20132

Startul competiției a fost dat de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic la Palatul Copiilor, aflat în pădurea Trivale. Distanța parcursă până la Biserica Domnească Sfântul Mc. Gheorghe a fost de aproximativ 2 km. Într-un cadru special amenajat, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a oferit elevilor și seniorilor: medalii, diplome și premii în bani. De asemenea fiecare participant a primit gratuit un tricou inscripționat cu sigla Eparhiei.

Evenimentele sportive desfășurate ieri și astăzi în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, au fost organizate prin implicarea directă a părintelui consilier Caliopie Cristian Ichim, coordonator al Biroului Economic și Construcții din cadrul Eparhiei.

Crosul sportiv Campionii Bucuriei va continua cu încă două etape în protoieriile: Topoloveni și Mioveni, urmând ca în ziua de 28 octombrie, la Curtea de Argeș, să se desfășoare etapa finală, la care vor participa, câștigătorii competițiilor oragnizate în cele 6 protoierii ale Eparhiei.

În cadrul manifestărilor organizate de Arhiepiscopia Argeșului, în această seară, la orele 18.00, iubitorii de muzică au venit să asiste la un concert extraordinar, care a adus în fața Catedralei Arhiepiscopale: Corala Armonia din Arhiepiscopia Tomisului, Filarmonica din Pitești și un grup de tineri dirijați de profesorul Cristian Matei.

CROSSEPTPIT20133 CROSSEPTPIT20134 CROSSEPTPIT20135 CROSSEPTPIT20136 CROSSEPTPIT20137 CROSSEPTPIT20138 CROSSEPTPIT20139 CROSSEPTPIT201310 CROSSEPTPIT201311 CROSSEPTPIT201312 CROSSEPTPIT201313 CROSSEPTPIT201314 CROSSEPTPIT201315 CROSSEPTPIT201316 CROSSEPTPIT201317 CROSSEPTPIT201318 CROSSEPTPIT201319 CROSSEPTPIT201320 CROSSEPTPIT201321 CROSSEPTPIT201322 CROSSEPTPIT201323 CROSSEPTPIT201324
...: Home Campionii Bucuriei Campionii Bucuriei - SPORT Crosul sportiv - CAMPIONII BUCURIEI - în municipiul Pitești