Finala crosului sportiv: Campionii Bucuriei

crosfinala31oct1

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului s-a desfășurat astăzi faza finală a crosului pentru copii: Campionii Bucuriei. Competiția s-a organizat în municipiul Curtea de Argeș pe o distanță de 1, 8 km, între Biserica Domnească și catedrala Arhiepiscopală.

În prezența Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, a domnului Nicolae Bănicioiu, ministrul Tineretului și Sportului, și a domnului Mircea Drăghici ,deputat PSD, chestor al Camerei Deputaţilor, la start s-au adunat astăzi 102 copii din clasele V-VIII, aceștia fiind câștigătorii fazelor locale desfășurate în cele șase protoierii ale Eparhiei.

Au fost de față reprezentanții instituțiilor administrative locale, consilieri eparhiali și protoiereii veniți din cele șase protoierii ale Eparhiei.

crosfinala31oct2

Participanții au fost încurajați în acestă competiție finală de mari campioni ai sportului românesc, precum: Mihai Covaliu, Ana Maria Brânză, Camelia Potec, Ionuț Iftimoaie și Ivan Patzaichin.

Festivitatea de premiere s-a organizat în fața Catedralei Arhiepiscopale, câștigătorii fiind recompensați cu premii în bani, echipamente sportive și icoane cu cei patru sfinți ocrotitori ai Eparhiei Argeșului și Muscelului.

În viitor sub titlul Campionii Bucuriei vor fi organizate diverse competiții sportive, dar și activități culturale și social filantropice, toate dedicate tinerilor. Scopul este acela de a se îndrepta atenția pruncilor către biserică, prin inițierea acestora în diferite activități folositoare trupului și sufletului.

crosfinala31oct3 crosfinala31oct4 crosfinala31oct5 crosfinala31oct6 crosfinala31oct10 crosfinala31oct11 crosfinala31oct12 crosfinala31oct13 crosfinala31oct14 crosfinala31oct15 crosfinala31oct16 crosfinala31oct17 crosfinala31oct18 crosfinala31oct19 crosfinala31oct20 crosfinala31oct21 crosfinala31oct22 crosfinala31oct23 crosfinala31oct24
...: Home Campionii Bucuriei Campionii Bucuriei - SPORT Finala crosului sportiv: Campionii Bucuriei