Finala crosului sportiv: Campionii Bucuriei

crosfinala31oct1

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului s-a desfășurat astăzi faza finală a crosului pentru copii: Campionii Bucuriei. Competiția s-a organizat în municipiul Curtea de Argeș pe o distanță de 1, 8 km, între Biserica Domnească și catedrala Arhiepiscopală.

În prezența Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, a domnului Nicolae Bănicioiu, ministrul Tineretului și Sportului, și a domnului Mircea Drăghici ,deputat PSD, chestor al Camerei Deputaţilor, la start s-au adunat astăzi 102 copii din clasele V-VIII, aceștia fiind câștigătorii fazelor locale desfășurate în cele șase protoierii ale Eparhiei.

Au fost de față reprezentanții instituțiilor administrative locale, consilieri eparhiali și protoiereii veniți din cele șase protoierii ale Eparhiei.

crosfinala31oct2

Participanții au fost încurajați în acestă competiție finală de mari campioni ai sportului românesc, precum: Mihai Covaliu, Ana Maria Brânză, Camelia Potec, Ionuț Iftimoaie și Ivan Patzaichin.

Festivitatea de premiere s-a organizat în fața Catedralei Arhiepiscopale, câștigătorii fiind recompensați cu premii în bani, echipamente sportive și icoane cu cei patru sfinți ocrotitori ai Eparhiei Argeșului și Muscelului.

În viitor sub titlul Campionii Bucuriei vor fi organizate diverse competiții sportive, dar și activități culturale și social filantropice, toate dedicate tinerilor. Scopul este acela de a se îndrepta atenția pruncilor către biserică, prin inițierea acestora în diferite activități folositoare trupului și sufletului.

...: Home Campionii Bucuriei Campionii Bucuriei - SPORT Finala crosului sportiv: Campionii Bucuriei