Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2015

16septembriecbscag11

Dumnezeu conduce lumea cu două mâini: în dreapta Lui este mila și în stânga dreptatea. Cine face milă pe pământ, milă află și aici și la judecată, căci cu milă se judecă.

În ziua de 15 septembrie 2015, s-a desfășurat o nouă etapă a proiectului Campionii Bucuriei, din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș, în care parohiile din Cercul nr. 2 pastoral: Bărbălătești, Bătușari, Capu Dealului, Drujești, Drujeștii Vechi, Marina, Olari, Sfântul Gheorghe, Sfinții Îngeri, Valea Danului, Valea Iașului, Vernești, au împărțit alimente familiilor nevoiașe.

Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului se desfășoară, la nivel de protoierii, după un program stabilit de Permanența Centrului Eparhial, activități social-filantropice ce au în vedere ajutorarea familiilor sărace și aflate în nevoi, cu copii mulți sau în pragul abandonului școlar, bolnavi și bătrâni. Aceste acțiuni sociale fac parte din Proiectul general social-filantropic cultural-educativ și sportiv intitulat "Campionii Bucuriei" coordonat de P.C. Protosinghel Caliopie Cristian Ichim, Consilier responsabil de sectoarele Economic-Financiar și Construcții Bisericești din Eparhia Argeșului și Muscelului.

Beneficiarii sunt aleși în urma unor anchete sociale, în care au fost urmărite cazurile cu venituri foarte mici, dar și problemele de sănătate foarte grave. O atenție deosebită o primesc bătrânii, bolnavii fără familie, precum și copiii pentru care există riscul abandonului școlar.

În proiect sunt implicați părinții protoierei și preoții din fiecare protoierie, precum și credincioșii din cuprinsul Eparhiei Argeșului, care sunt chemați să aducă bucurie în casele celor sărmani.

16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
16septembriecbscag11
...: Home Campionii Bucuriei Campionii Bucuriei - SOCIAL-FILANTROPIC Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2015