Binecuvântare divină în luna biruinței

1iulieips31

Spaţiul cosmic de primăvară se revarsă asupra pământului cu mari binecuvântări, din mila cea neînserată a Domnului Dumnezeu! Desigur, n-ar fi lipsit de bucurie dacă imnologii noştri, ar dedica din prea plinul inimilor câte un Imn fiecărui anotimp, dacă nu chiar fiecărei luni din cele 12 ale anului.

| Citeste tot articolul ...|... Binecuvântare divină în luna biruinței

Sinaxar 23 aprilie 2018

23apriliesfzilei1

În această lună, în ziua a douăzeci şi treia, pomenirea sfântului şi măritului marelui mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă.

Măritul acesta şi minunatul şi vestitul mare mucenic Gheorghe, a trăit în vremea împăratului Diocleţian, trăgându-se din Capadochia, de neam strălucit şi luminat, din ceata ostaşilor ce se chemau tribuni; iar când a fost să pătimească era la cinstea dregătoriei de comis.

| Citeste tot articolul ...|... Sinaxar 23 aprilie 2018

Calea Sfinților – procesiune în orașul Topoloveni

22aprilieprocesiunetopoloveni11

La împlinirea a 10 ani de la sfințirea Catedralei cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din orașul argeșean Topoloveni, în această după-amiază a fost organizată o procesiune în care a fost purtată cu mare cinste racla cu  părticele din moaștele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ale Sfântului Mare Mucenic Dimitrie și ale Sfântului Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel.

| Citeste tot articolul ...|... Calea Sfinților – procesiune în orașul Topoloveni

22aprilieslujbagavana44

În Duminica a III-a după praznicul Învierii, biserica închinată Sfintelor Femei Mironosiţe din municipiul Piteşti şi-a sărbătorit hramul. În mijlocul credincioşilor prezenţi la acest eveniment deosebit s-a aflat Întâistătătorul Eparhiei Argeşului şi Muscelului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Calinic, care a oficiat Sfânta Liturghie arhierească, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

| Citeste tot articolul ...|... Binecuvântare Arhierească la hramul parohiei Sfintele Femei Mironosițe din Pitești

Excesele dăunează întotdeauna

1iulieips31

Amintindu-ne de înţelepciunea noastră românească, bună şi robustă, presărată şi prin proverbe, atunci când cineva gâfâie de prea multă îndopare, auzim din partea celor din jurul nostru: Foloseşte lingura mică, sau mai pe scurt, se repetă: lingura mică, lingura mică!

| Citeste tot articolul ...|... Excesele dăunează întotdeauna

Sinaxar 22 aprilie 2018

22apriliesfzilei1

În această lună, în ziua a douăzeci şi doua, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Teodor Sicheotul, episcopul Anastasiopolei.

| Citeste tot articolul ...|... Sinaxar 22 aprilie 2018

Deschiderea expoziției permanente a Memorialului Închisoarea Pitești

21aprilieexpozitieinchisoarepitesti3

În cadrul Worskop VII Pledoarie pentru Muzee ale Comunismului în România,în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, s-a deschis astăzi expoziția permanentă a Memorialului Închisoarea Pitești.

| Citeste tot articolul ...|... Deschiderea expoziției permanente a Memorialului Închisoarea Pitești

:.. în aceasta categorie

...: Home Știri și evenimente