Zâmbete luminoase – Școala din Valea Corbului

17ferbuariezambeteluminoase25

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, și Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, de la începutul acestui an a fost inițiat un nou proiect social, intitulat ,,Zâmbete luminoase”.

Preoți din cadrul Eparhiei, împreună cu medici stomatologi, au organizat împreună cursuri de educație sanitară în diferite școli din județul Argeș. Scopul acestor acțiuni este acela de informare a elevilor cu privire la igiena orală.

O nouă etapă a acestui proiect social s-a desfășurat astăzi în satul Valea Corbului, comuna Călinești, protoieria Topoloveni. Părintele Diaconescu Andrei, coordonatorul Sectorului Social, Filantropic și de Misiune, împreună cu părintele slujitor Bucur Doru de la parohia Maica Precista din Pitești și preotul Mandu Daniel de la parohia Râncăciov au oferit din partea Eparhiei periuțe și pastă de dinți la peste cinzeci de copii din clasele primare, iar doamna doctor stomatolog Roxana Dobrescu a vorbit celor mici despre igiena orală.

Mergând pe deviza că este mult mai uşor să previi, decât să tratezi, această campanie, vine în sprijinul copiilor din şcolile Eparhiei Argeșului și Muscelului, elevii primind cu această ocazie informaţii de specialitate despre importanţa periajului dentar şi modul în care se execută acesta, precum şi consecinţele unei igiene orale deficitare

Acțiunile desfășurate în cadrul acestui proiect social se vor desfășura săptămânal în toate cele șase protoierii ale Eparhiei.

 

17ferbuariezambeteluminoase25

17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25 17ferbuariezambeteluminoase25

...: Home Știri și evenimente Zâmbete luminoase – Școala din Valea Corbului