Ziua Mondială a Povestitului la Școala Basarab I din Curtea de Argeș

18martieziuapovestitului23

Ziua Mondială a Povestitului este sărbătorită în fiecare an, cu ocazia echinocţiului de primăvară, în emisfera nordică, şi cu ocazia echinocţiului de toamnă, în emisfera sudică. În această zi, cât mai mulţi oameni spun şi ascultă poveşti, îşi împărtăşesc poveştile, învaţă unii de la alţii şi creează contacte internaţionale.

Cu această ocazie Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, în parteneriat cu Școala ,,Basarab I” din municipiul Curtea de Argeș, a organizat o manifestare cultural-artistică, fiind prezentate diferite scenete inspirate din operele marilor scriitori români.

La acest eveniment deosebit a participat și Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, care a dăruit elevilor o parte din cărțile pe care le-a scris. Cei mici au fost încântați în final de talentul de povestitor al Chiriarhului locului care le-a prezentat acestora anumite întâmplări petrecute în perioada copilăriei, cuprinse în volumele autobiografice ,,Toată vremea-și are vreme”.

“Ziua tuturor povestitorilor” a fost sărbătorită pentru prima dată pe 20 martie 1991, în Suedia şi doreşte să atragă atenţia publicului asupra povestitului ca formă de artă.

În 2009, evenimentul era deja foarte răspândit în Europa, Africa, America de Nord, America de Sud şi Australia.

Astăzi, mulţi părinţi sunt îngrijoraţi că cei mici nu citesc, nu se joacă afară, ci preferă să stea în faţa computerelor sau a televizorului.

Pentru orice copil, poveştile reprezintă primii paşi spre o cultură literară, un plus de valoare şi un vocabular mai bogat. Poveştile sunt o fereastră deschisă către principii sănătoase şi valori morale.

18martieziuapovestitului23

18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23 18martieziuapovestitului23

...: Home Știri și evenimente Ziua Mondială a Povestitului la Școala Basarab I din Curtea de Argeș