Slujire Arhierească la Mănăstirea Trivale din municipiul Pitești

19martieslujbamantrivale5

În Duminica a Treia, a Sfintei Cruci din Postul Mare, obștea monahală a Mănăstirii Trivale din municipiul Pitești, și credincioșii prezenți la rugăciune, au primit în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, care a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

     Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre Săptămâna Sfintei Cruci – Săptămâna Suferinței, subliniind faptul  că suferinţa este cea mai bună lege universală! Ea ne curăţeşte sufletul! Ea ne sfinţeşte şi ne deschide uşile Raiului. Durerea este Cruce şi Crucea este puterea lui Dumnezeu: „Cuvântul Cruce este nebunie pentru cei pierduţi, iar pentru noi, cei care ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.” (I Corinteni 1, 18).

19martieslujbamantrivale5

19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5 19martieslujbamantrivale5

...: Home Știri și evenimente Slujire Arhierească la Mănăstirea Trivale din municipiul Pitești