Drumul de la suferință la bucurie, cateheză la parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni

20martiecatehezapriboieniidejos1

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat, în cadrul proiectului național de catehizare Calea, o activitate catehetică în biserica parohiei Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni.

Preoții slujitori Stan Stelian și Popescu Ion au rostit un cuvânt catehetic în care au arătat căile duhovnicești pe care trebuie să le urmăm în viața noastră. În faţa noastră stă Crucea Domnului, cea de viaţă dătătoare. Domnul a spus: „Cine vrea să vină după Mine să-şi ia crucea şi să-mi urmeze Mie”. Încotro să meargă? La început, prin suferinţe, aşa cum a suferit şi Hristos, iar apoi va merge cu Hristos şi în Împărăţia Cerească, unde Domnul Iisus Hristos stă pe Tronul Său. 

...: Home Știri și evenimente Drumul de la suferință la bucurie, cateheză la parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni