Slujbă de priveghere la Catedrala Arhiepiscopală din mun. Curtea de Argeș

20aprilievecerniecatedrala1

În Săptămâna Luminată, Biserica Ortodoxă sărbătorește Izvorul Tămăduirii – hramul Mînăstirii Curtea de Argeș, praznic ce datează din a doua jumătate a primului mileniu creștin. La această sărbătoare mergem cu gândul și cu inima, în rugăciune către Maica Domnului, cea care s-a dovedit izvor al dumnezeirii.

În seara zilei de 20 aprilie 2017, în sunet de clopot și cântări pascale, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, un sobor de preoți și diaconi au săvârșit slujba vecerniei, iar credincioșii s-au închinat la moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia, ocrotitoarea României de la Argeș.

Mâine dimineață, se va oficia sfințirea apei, Taina Sfântului Maslu, slujba acatistului și Sfânta Liturghie, timp în care credincioșii vor fi miruiți și vor înălța rugăciuni către Maica Domnului, rugând pe Sfânta Muceniță Filoteia să fie mijlocitoarea noastră, a tuturora.

20aprilievecerniecatedrala1

20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1 20aprilievecerniecatedrala1

...: Home Știri și evenimente Slujbă de priveghere la Catedrala Arhiepiscopală din mun. Curtea de Argeș