FESTIVALUL PENTRU COPII RĂSĂRIT-A PRIMĂVARA, ediția a III-a, în Protoieria Curtea de Argeș

18maifestivaledatreia5

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul - Biroul de Cateheză în parteneriat cu Școala Gimnazială Basarab I din municipiul Curtea de Argeș a organizat Festivalul pentru Copii Răsărit-a Primăvara, ediția a III-a.

Copiii de la Grădinița Academia Piticilor coordonați de doamnele profesoare: Manuela Donescu Visalom, directoarea grădiniței, Claudia Zafiu, Ana Maria Papuc, Emilia Zarioiu, Georgelia Deaconu, au deschis festivalul cu un frumos dans popular Ciuleandra și poezii de Paști și de primăvară interpretate de micuții, Patrik Cuceanu, Delia Gurlui, Erika Popescu.

Cu un repertoriu de cântec și joc amintind de Învierea Domnului și de frumusețea primăverii, au intrat în scenă în același ritm de bucurie copiii de la Grădinița O lume minunată îndrumați de cadrele didactice: Maria Gheorghe, directoarea grădiniței, Raluca-Mihaela Spînu, Alina-Elena Doagă, Maria Popa, Filofteia Ionescu, Nicoleta Mitu. Casiana Ciurea a interpretat foarte expresiv poezia La Paști de Tudor Arghezi.   

Doamna profesoară de religie, Sabina Marin a dirijat Corul Școlii Valea Iașului care a cântat colinde pascale.

Adelin Petrișor Dica din clasa a III-a și Maria Ermina Codeci din clasa a VII-a, coordonați de doamna profesoară Roxana Codeci au reprezentat în cântec Școala Gimnazială Băiculești.

Interpretarea scenică a fost încheiată de gazda festivalului, Corul Școlii Gimnaziale Basarab I din Curtea de Argeș coordonat de părintele profesor Robert Sima prin cântări specifice perioadei pascale.

La Festival au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus cuvântul de binecuvântare din partea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a mulțumit copiilor, dascălilor, părinților pentru participare și gazdelor, doamnelor profesoare Anca Popescu, directoarea școlii și Elena-Gabriela Pătru, consilierul educativ al școlii și Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș

18maifestivaledatreia5

18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5 18maifestivaledatreia5

...: Home Știri și evenimente FESTIVALUL PENTRU COPII RĂSĂRIT-A PRIMĂVARA, ediția a III-a, în Protoieria Curtea de Argeș