Festivitatea de premiere a Expoziției-Concurs Naționale de Icoane ”Rugămu-ne Ție” și a Festivalului-concurs de film cu tematică religioasă ”Lumină din lumină”, mai 2017

19maifestivitatepremiere1

În ziua de 19 mai, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, în Sala Manole a Palatului Arhiepiscopal, a avut loc festivitatea de premiere a filmelor din cadrul Festivalului-concurs de film cu tematică religioasă ”Lumină din lumină”, ediția a XXIV-a și a Expoziției-Concurs Națională de Icoane ”Rugămu-ne Ție” ediția a XIX-a.

La acest moment festiv, au fost prezenți: domnul Constantin Panțurescu, Primarul Municipiului Curtea de Argeș, domnul Sorin Mazilescu, domnul Cornel Popescu – manager Muzeul Județean Argeș; domnul Cristian Cocea de la Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniul Național; domnul Ion Lucian Ciucu – de la Televiziunea Română.

Corul Seminarului Teologic Neagoe Vodă Basarab a introdus participanții în atmosfera pascală, prin programul muzical.

Câștigătorii Festivalului de Film cu Tematică Religioasă din anul acesta sunt:

Marele Premiu, oferit de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, pentru filmul: Calea iubirii, coordonator proiect domnul Srdjan Ilic - Serbia, care a primit și trofeul festivalului, realizat de iscusiții lucrători de la Argcoms Curtea de Argeș, gospodăriți de domnul Sandu Nichita; premiul I – oferit de Școala Populară de Arte și Meserii Pitești, a fost acordat părintelui Ciprian Necula pentru filmul: Perla Basarabilor; premiul al II-lea a fost oferit, din partea Primăriei Municipiului Curtea de Argeș, filmului In memoriam IPS Bartolomeu Anania – ierarhul și omul de cultură, realizat de doamna Mihaela Ilea – TVR Cluj; premiul al III-lea, oferit de Centrul de Cultură și Artă „George Topârceanu” din Curtea de Argeș, a revenit părintelui Andrei Atudori – Doxologia Media pentru filmul 160 de ani de istorie de la Seminarul Teologic de la Mănăstirea Neamț; iar mențiunea, dăruită de Casa de Cultură a Sindicatelor din Pitești, a mers la Cojocariu Ștefan și părintele Andrei Atudori – Iași, pentru filmul: Ansamblul mitropolitan din Iași – Tezaur de sfințenie, cultură și istorie. Înaltpreasfinția Sa a dăruit două premii speciale: pentru domnul Milenco Luchin de la Asociația Culturală „Băgrinul Alb”, care a prezentat filmul: Bodniak pomule, colind miniatură pravoslavnică sârbească și pentru părintele Oprescu Marius, cu filmul: Prin artă slujim credința și educația.

Expoziția Națională de Icoane a avut următorii câștigători: Marele Premiu a fost acordat doamnei Cățoi Aurelia Florentina; premiul I – Popa Valentin; premiul al II-lea: Palada Magdalena; premiul al III-lea: Oprea George. Chiriarhul Eparhiei a oferit un premiu special pentru icoana realizată de monahia Iosifa de la Schitul Florica. Au fost acordate și premii de excelență pentru: Grecu Dorin, Bădescu Alexandrina, Dudu Maria Valentina, Ungureanu Ghiordunescu Elena, Ghiță Mihaela, Gheorghe Cristina, Ilie Letiția, Drăghici Elena, Neacșa Florian, Gherase Mădălin și Ban Adriana.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, instituțiile administrației centrale și locale, precum și instituțiile de cultură din județul Argeș, dimpreună cu protoieriile și parohii din cuprinsul Eparhiei, au acordat premii constând în diplome și bani.

19maifestivitatepremiere1

19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1 19maifestivitatepremiere1

...: Home Știri și evenimente Festivitatea de premiere a Expoziției-Concurs Naționale de Icoane ”Rugămu-ne Ție” și a Festivalului-concurs de film cu tematică religioasă ”Lumină din lumină”, mai 2017