Nopțile de Poezie de la Curtea de Argeș, ediția a XXI-a, la Palatul Arhiepiscopal

17iulienoptiledepoezie1

În ziua de 17 iulie, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, în Sala Manole din Palatul Arhiepiscopal, cu ocazia Festivalului Internațional: Nopțile de poezie de la Curtea de Argeș, ediția a XXI-a, a avut loc ceremonia anuală a primirii de noi membri al Academiei Internaționale Orient-Occident.

Peste 45 de academicieni, poeți, editori și oameni de artă din peste 35 de țări, au vizitat Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș, Muzeul Eparhial și Paraclisul Mînăstirii Argeșului, după care au vizitat Palatul Arhiepiscopal.

Oaspeții au fost primiți de părintele Ovidiu Vlăsceanu, consilier cultural și comunicații media, care a transmis Arhiereasca Binecuvântare și un cuvânt de deschidere a evenimentului. Înaltpreasfinția Sa a oferit domnului Dumitru M. Ion distincția Sfântul Neagoe Vodă Basarab, iar doamnei Carolina Ilica, distincția Sfânta Muceniță Filoteia.

În cadrul manifestării, poetul american James Scherry a primit calitatea de membru al Academiei Internaționale Orient-Occident.

Festivalul Internațional: Nopțile de Poezie de la Curtea de Argeș, s-a desfășurat în perioada 12-18 iulie 2017.

17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1 17iulienoptiledepoezie1

...: Home Știri și evenimente Nopțile de Poezie de la Curtea de Argeș, ediția a XXI-a, la Palatul Arhiepiscopal