Slujire Arhierească la Mănăstirea Robaia de ziua Sfântului Cuvios Pafnutie Pârvu Zugravul

7augustslujbarobaia1

În această dimineață, de ziua Sfântului Cuvios Pafnutie Pârvu Zugravu, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan, au oficiat Sfânta Liturghie în baldachinul mănăstirii Robaia. Lângă cei doi ierarhi au venit în sobor preoții care slujesc în parohiile argeșene aflate pe valea Râului Vâlsan. De față au fost și credincioși care au venit să ceară noului sfânt mijlocire către Bunul Dumnezeu.

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și Preasfințitul Siluan, Episcopul Ortodox al românilor din Ungaria, au evidențiat în predicile rostite astăzi cele mai importante aspecte din viața Sf. Cuvios PafnutiePârvu Zugravu.

Cu această ocazie s-a amintit că proclamarea canonizării care a avut loc la mănăstirea Robaia reprezintă începutul manifestărilor din această lună legate de aniversarea a 500 de ani de la sfințirea Catedralei Arhiepiscopale din Curtea de Argeș. În această atmosferă de sărbătoare toți preoții care au slujit astăzi au primit din partea Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului distincția ,, Crucea Basarabă”.

Cu această ocazie a fost săvârșită și slujba parastasului pentru toți viețuitorii mănăstirii Robaia care au adormit în Domnul de la începuturile acesteia și până în prezent.

 

7augustslujbarobaia1

7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1 7augustslujbarobaia1

...: Home Știri și evenimente Slujire Arhierească la Mănăstirea Robaia de ziua Sfântului Cuvios Pafnutie Pârvu Zugravul