Pelerinaj al credincioșilor surzi în Maramureș

9augustpelerinajmaramures4

Cu binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a fost organizat un pelerinaj pentru credincioșii surzi din Pitești, Mioveni, Ștefănești, Curtea de Argeș și Topoloveni la sfintele mănăstiri din Maramuseș, anume la Mănăstirea Bârsana, Săpânța – Cimirul vesel, Mănăstirea Lăpuș – Nașterea Maicii Domnului, Mănăstirea Sfânta Ana – Rohia.

Însoțirea în pelerinaj, precum și participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, cu prilejul Praznicului Schimbării la Față a Mântuitorului nostru Iisus Hristos a fost transpusă în limbajul mimico-gestual religios românesc de către preotul Țîru Cătălin.

Astfel pășind pe cărările Sfintei Biserici Dreptmăritoare și găsindu-L Hristos în Sfânta Sa Casă sau Casa sufletului nostru, aflăm prin vederea și gesturile noastre pe Dumnezeu-Dăruitorul mântuirii noastre prin cultura și limba noastră, a surzilor.

9augustpelerinajmaramures4

9augustpelerinajmaramures4 9augustpelerinajmaramures4