Masa bucuriei și a comuniunii, parohia Maica Precista, protoieria Pitești

9octombriesocialmaicaprecista1

Creștinul învață de la Dumnezeu iubirea față de aproapele său. Când Domnul Iisus a rostit Fericirile în Predica Sa de pe Munte, zicând: ”Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui”, s-a referit la milostenia care vine din iubirea față de Dumnezeu și de aproapele nostru. Milostenia se concretizează în faptele milei trupești, prin aceasta înțelegând ajutorul material și faptele milei sufletești, adică ajutorul moral săvârșit față de cei aflați în lipsuri și suferințe.

 

Cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Eparhiei Argeșului și Muscelului, a venit în ajutorul unei familii nevoiașe, care a primit din partea părintelui slujitor Loghin Vasile de la parohia Maica Precista, protoieria Pitești, alimente și îmbrăcăminte.

 

 

...: Home Știri și evenimente Masa bucuriei și a comuniunii, parohia Maica Precista, protoieria Pitești