Sfințire monument în parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș

11octombriesfintirebratesti3

În Parohia Brătești din protoieria Curtea de Argeș, cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, a avut loc slujba de sfințire a unui monument ridicat în cinstea, eroilor, martirilor, apărători ai ortodoxiei în perioada comunistă.

Monumentul a fost ridicat prin stradania Preotului Paroh Ilie Marius si osteneala enoriasilor acestei parohii. Este un prinos de recunostinta adus inaintasilor nostrii care si-au jertfit viata pentru ca noi sa traim si sa ne bucuram pe acest pamant binecuvantat de Dumnezeu, mai ales ca anul acesta s-au implinit 100 de ani de cand linia frontului a strabatut intreaga comuna, fortele romane dand un greu tribut de sange, fii ai comunei cazand pentru apararea patriei.

La eveniment au participat credincioșii, impreuna cu elevii scolii primare insotiti de doamnele invatatoare si la sfârsitul slujbei au sustinut un mic program, copiii rostind poezii si cantand cantece patriotice.

11octombriesfintirebratesti3

11octombriesfintirebratesti3

...: Home Știri și evenimente Sfințire monument în parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș