Ajutor la domiciliu pentru familia căreia i-a ars casa din localitatea Pietroșani

13noiembriesocialcatedralamioveni4

”Omule”, spune Sfântul Ioan Gură de Aur, ”de nu-i dai astăzi nimic lui Hristos, dincolo El nu va avea trebuință de tine. Aici flămânzește El, aici însetează El, Iisus însetează de mântuirea ta. De aceea El vine ca un cerșetor, de aceea umblă gol. Prin aceasta, Dumnezeu vrea să-ți dăruiască împărăția Sa. Nu-L trece cu vederea!”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a cdemarat o campanie de ajutorare a familiei Gheorghe Romică din localitatea Pietroșani a căror casă a ars. A fost organizat un grup de voluntari care au ajutat la dezafectarea acoperișului mistuit de flăcări, demarându-se o colectă la parohia Pietroșani și la Catedrala Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Mioveni, pentru achiziționarea materialelor de construcție.

Preoții slujitori de la Catedrala din Mioveni, au dăruit familiei, haine, rechizite, alimente și jucării.

13noiembriesocialcatedralamioveni4

13noiembriesocialcatedralamioveni4 13noiembriesocialcatedralamioveni4

...: Home Știri și evenimente Ajutor la domiciliu pentru familia căreia i-a ars casa din localitatea Pietroșani