Zâmbet în suflet de copil, parohia Adormirea Maicii Domnului, protoieria Pitești

14noiembriemanualepapucesti11

Rolul disciplinei religie este mult mai important decât ar părea la prima vedere şi aceasta deoarece, pe lângă însuşirea principalelor învăţături de credinţă, reguli, tradiţii şi evenimente religioase ale Bisericii Ortodoxe, elevii dobândesc şi deprinderi, obişnuinţe spirituale, care îi înalţă, îi fac mai buni, mai respectuoşi, mai responsabili. Elevii vor înţelege treptat şi în mod liber că toate acestea sunt un rezultat al dragostei lui Dumnezeu pentru oameni şi răspunsul credinciosului la chemarea divinităţii.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a desfășurat o activitate educativă, în care părinții slujitori Mira Cristian și Ion Alexandru de la parohia Adormirea Maicii Domnului – Papucești I din municipiul Pitești, au dăruit manualele de Religie elevilor din clasele pregătitoare.

14noiembriemanualepapucesti11
...: Home Știri și evenimente Zâmbet în suflet de copil, parohia Adormirea Maicii Domnului, protoieria Pitești