Manuale de Religie pentru elevii din comuna Albești, protoieria Curtea de Argeș

14noiembriemanualealbesti2

A educa înseamnă a purta de grijă de copii şi tineri în ceea ce priveşte curăţenia sufletească şi buna cuviinţă, a-l creşte pe copil moral, om drept, a-l creşte în evlavie, a avea grijă de sufletul lui, a-i modela inteligenţa, a forma un atlet pentru Hristos, pe scurt, a te îngriji de mântuirea sufletului lui. Educaţia este asemenea unei arte; artă mai mare decât educaţia nu există, pentru că toate artele aduc folos pentru lumea de aici, arta educaţiei se săvârşeşte în vederea accederii la lumea viitoare“, ne învață Sfântul Ioan Gură de Aur.

Copiii de la Școala Generală din comuna Albeștii de Argeș, protoieria Curtea de Argeș, cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, au primit manualele de Religie de la preoții slujitori ai parohiilor din localitate.

14noiembriemanualealbesti2

14noiembriemanualealbesti2

...: Home Știri și evenimente Manuale de Religie pentru elevii din comuna Albești, protoieria Curtea de Argeș