5decembriecatehezapriboieniijos2

Potrivit tradiţiei, Sfântul Nicolae s-a născut în secolul IV, în provincia Lichia, orașul Patara (Turcia). Părinţii au fost oameni înstăriţi, dar şi foarte credincioşi. Şi-au dorit mult un copil. Şi Dumnezeu le-a dăruit unul, a fost singurul. Unul milos, foarte înţelept şi extrem de curajos. A învăţat viaţa duhovnicească de la unchiul său, Nicolae, episcopul Patarelor. Rămas orfan devreme, Sfântul Nicolae şi-a împărţit averea moştenită fără să păstreze nimic.

Cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, Eparhia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni.

Preoții slujitori Stan Stelian și Popescu Ion au rostit un cuvânt catehetic despre Sfântul Ierarh Nicolae arătând că după ce și-a împărțit averea, sfântul s-a gândit apoi să-şi petreacă viaţa în tăcere şi singurătate, însă vestea lui Dumnezeu a fost alta: "În mijlocul poporului să-ţi săvârşeşti nevoinţa ta, dacă voieşti să fii încununat de Mine". Înălţat Arhiepiscop al Mirelor Lichiei, Sfântul s-a dovedit un bun păstor al turmei sale. Este părintele bun şi înţelept care dăruieşte lumină şi har credincioşilor, este ocrotitor al copiilor şi apărător al credinţei ortodoxe.

5decembriecatehezapriboieniijos2
...: Home Știri și evenimente Sfântul Ierarh Nicolae – cateheză la parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni