Noi umblăm și colindăm – parohia Sălătrucu de Sus, protoieria Curtea de Argeș

6decembriecolindesalatrucusus5

Colindele se cântă în cor, împreună, în stare de comuniune pentru că persoanele care le cântă, copiii, tinerii sau vârstnicii reprezintă cetele de îngeri care au cântat la Nașterea Mântuitorului Hristos în Betleem: 'Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu, pe pământ pace, între oameni bunăvoire' (Luca 2, 14). Colindele se cântă în cor, în comuniune, și pentru că ele reprezintă credința Bisericii, iar Biserica este adunarea oamenilor în iubirea Preasfintei Treimi.

Cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare al Eparhiei Argeșului și Muscelului, a organizat, în biserica parohiei Sălătrucu de Sus, protoieria Curtea de Argeș, un concert de colinde.

Părintele slujitor Olteanu Sorin a rostit un cuvânt catehetic despre Sfântul Ierarh Nicolae – ocrotitorul sfintei biserici, după care copiii din parohie au cântat colinde și au recitat poezii.

În finalul activității, peste 150 de pachete cu dulciuri au fost împărțite colindătorilor.

6decembriecolindesalatrucusus5

6decembriecolindesalatrucusus5 6decembriecolindesalatrucusus5 6decembriecolindesalatrucusus5

...: Home Știri și evenimente Noi umblăm și colindăm – parohia Sălătrucu de Sus, protoieria Curtea de Argeș