Priveghere de ziua Sfintei Mucenițe Filoteia la Catedrală Arhiepiscopală din Cetatea Basarabilor

6decembrievecerniecatedrala1

În seara zilei de 6 decembrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, un sobor de preoți și diaconi, coordonat de părintele protosinghel Caliopie Ichim – consilier eparhial, a oficiat slujba Vecerniei cu Litie la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș.

Cântările Utreniei și ale Acatistului Sfintei Mucenițe Filoteia, au întregit programul duhovnicesc al acestei zile binecuvântată de Dumnezeu.

Credincioșii s-au închinat la moaștele sfintei, înălțând rugăciuni, după care au primit ceai cald, cozonac și covrigi, oferite de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului.

Programul liturgic al zilei de mâine va începe la ora 07.00 cu sfințirea apei, Taina Sfântului Maslu, Acatistul Sfintei Mucenițe Filoteia, iar la ora 09.30 va fi oficiată Sfânta Liturghie.

6decembrievecerniecatedrala1

6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1 6decembrievecerniecatedrala1

...: Home Știri și evenimente Priveghere de ziua Sfintei Mucenițe Filoteia la Catedrală Arhiepiscopală din Cetatea Basarabilor