Slujire Arhierească în parohia Șuici, protoieria Curtea de Argeș

11februarieslujbasuici2

În Duminica Înfricoșătoarei Judecăți credincioșii parohiei argeșene Șuici din protopopiatul Curtea de Argeș au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La final a fost săvârșită și slujba parastasului pentru ctitorii bisericii.

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură amintind că evanghelia citită astăzi este testamentul lăsat omenirii de Mântuitorul Iisus Hristos în care găsim calea către împărăția cerurilor.

Biserica din Șuici cu hramul Intrarea în biserică a Maicii Domnului și Sfântul Ioan Botezătorul a fost construită între 1847-1864 de Ioniță Brătianu și soția sa Victoria.

 

11februarieslujbasuici2

11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2 11februarieslujbasuici2

...: Home Știri și evenimente Slujire Arhierească în parohia Șuici, protoieria Curtea de Argeș