Milostenia, poartă către Cer, parohia Mavrodolu – protoieria Pitești

12februariesocialmavrodolu1

 "Porunca milosteniei nu a fost dată numai pentru cei bogați, ci şi pentru cei care au putin, ba chiar şi pentru cei care abia reușesc să-și câștige pâinea cea de toate zilele. Pentru că nimeni nu este atât de sărac, încât să nu aibă cei doi bani ai văduvei din Evanghelie (Marcu 12, 42). Celui care dă ceva din puținul pe care îl are, se poate să i se socotească mai mult decât celor care dau mult, din multele lor bogații. Valoarea milosteniei nu depinde de cât dăm, ci de gândul cu care dăm. De aceea, nu trebuie să ne uităm la văduvă, care a dat numai doi bani, ci la faptul că deși nu i-a mai rămas nici un ban, nu i-a părut rău pentru jertfa ei. În felul acesta, ea şi-a dat toată averea", spunea Sfântul Ioan Gura de Aur. 

Cu purtarea de grijă şi cu îndemnul permanent al Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, în Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie şi sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social. Urmând cuvintelor Mântuitorului Hristos, flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc, cu sprijinul material al câtorva credincioși, parohia Mavrodolu prin preotul Dumitrescu Horia, a dăruit un ajutor material unei persoane aflate în suferință.

...: Home Știri și evenimente Milostenia, poartă către Cer, parohia Mavrodolu – protoieria Pitești